19.02.2011

Kariyer,staj,para durumları üzerine :)

  Herkese merhaba :) Tam anlamıyla okul hayatı yeniden başladı ve yoğun bir dönem bizi  bekliyor yine. Şaka gibi ama 4. döneme geldik bile .Yeni dönem yeni proje derken üniversite hayatı da büyük bir hızla geçiyor.

  Kariyer, staj işleri aklımız da hala soru işareti.Bu yaz zorunlu olarak yapacagımız 30 günlük bir staj var.Bildiğiniz gibi bu dönemlerde staj ayarlamak lazım. İyi bir staj tecrübesi de kariyer için oldukça önemli.

  Önümüze çıkan her imkanı değerlendirmek gerektiğini düşünerek her buldugumuz konferans ,etkinlik vb. olaya atlar olduk . Hatta bugün kendi mesleğimizle pek alakalı olmadığını düşünerek  bir seminere katıldık.’Özlem Denizmen ile Para Durumu. ‘İsminden anlaşıldığı gibi baya ekonomi sohbeti filan sandık,ne işimiz var orada demedik değil hani. Bir de kocaman salonun %70’ ini İibf öğrencileri oluşturuyordu.Yani konu finans,para olunca gayet normal dedik ,biz yanlış yerdeyiz.:) Ama ekonomiden daha çok  para harcama,yatırım yapma,geleceğe birikim yapma,kişisel bütçe oluşturmak ve geleceği planlamak üzerine hoş bir sohbetti.Özlem Denizmen zaten bu işin eğitimini almış bu konuda yetkin bir  kişi.Cnbc-e  gündüz saatlerindeki ekonomi  haber kuşağını takip ediyorsanız  zaten tanıyorsunuzdur.Sadece tv programı  değil ayrıca radyo programı da var;gazete ve dergilerde de yazıyormuş Özlem Hanım.Şahsen gazetelerdeki ekonomi sayfalarını hızla geçen bir insan olarak Cnbc-e’yi sadece dizileri için izlerim. Ama bugün gördüm ki Özlem Hanım, ekonomiyi eğlenceli bir dille ele alıyor. Bize ekonomi hakkında bilmediğimiz gerçekleri farklı ve akılda kalır bir yolla anlatıyor. Bu konuda gerçekten  fark yaratmış. : )

 Neler öğrendin derseniz eğer?
Geleceğe yatırım amaçlı şimdiden çok şey yapıp paşalar gibi yaşayabiliyormuşuz aslında bunu öğrendim ben en başta.Daha sonra yaptığımız fazla harcamalardan nasıl kurtulabiliriz ? Bu gerçekten bizim için iyi oldu çünkü gereksiz harcama yapmayı çok seven insanlarız biz : ) Yatırım amaçlı neler yapabiliriz?Para nasıl biriktirilir? Bunun gibi birçok soruya yanıt bulduk.Kısacası bizim açımızdan yararlı bir seminer oldu..Hem de sadece finans tabanlı meslekler için değil para kullanan herkes içinmiş meğerse bu seminer ,onu öğrendik .
 Ve en önemlisi gelecek planlaması.Bu sıralar kariyer konuları hakkında baya kafa patlattığımızı  düşünecek olursak hedeflerimize giden yolda hayal ettiklerimiz neden gerçek olmasın ki dedirtti bu seminer.’Sadece hayal et,büyük düşün ,fark yarat.’
                                                                                                     


                                                                                                                        Sevgiyle kalın :)
                                                                                                                                 Ecem 
                          
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...